کاربردهای ماژول بخار سرد

کاربردهای ماژول بخار سرد

بخار سرد یک فناوری تولید بخار است که با استفاده از امواج فراصوت تولید می‌شود. در این فناوری، آب از طریق امواج فراصوتی تکه تکه شده و به اندازه کافی کوچک می‌شود تا به شکل بخار آزاد از آن خارج شود. بخار سرد آلتراسونیک بر خلاف روش‌های سنتی تولید بخار، در دمای کمتری تولید می‌شود، بنابراین از دیدگاه انرژی، مصرف کمتری دارد. این فناوری در بسیاری از صنایع مانند صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع آرایشی و بهداشتی و غیره استفاده می‌شود. به دلیل اینکه بخار سرد التراسونیک نیاز به گرم شدن ندارد، مواد حساسی مانند عطر و اسانس، ویتامین‌ها و مواد معدنی و غیره را از دست داده نمی‌دهد.

ماژول بخار سرد

تولید بخار سرد توسط فرکانس آلتراسونیک یا همان فراصوت ایجاد می‌شود. بخار سرد در فرآیندهای مختلفی کاربردی است. برای ایجاد رطوبت در محیط‌های خانگی، آزمایشگاهی و یا اکوسیستم‌های شبیه سازی، بسیار کاربردی است. علاوه بر آن ماژول بخار سرد در آبنما داخلی و طراحی داخلی هم کاربردهایی تزئینی دارد. ماژول تولید بخار سرد آلتراسونیک یک دستگاه است که با استفاده از امواج آلتراسونیک بخار آب را تولید می‌کند، اما در مقابل دیگر متداول‌ترین روش‌های تولید بخار که نیازمند گرما هستند، از حرارت کمتری استفاده می‌کند. این ماژول معمولا از یک فرستنده آلتراسونیک تشکیل شده است که امواج صوتی با فرکانس بالا را تولید می‌کند و این امواج سبب تحریک سطح آب می‌شوند تا بخار تشکیل شود.

کاربردهای ماژول تولید بخار سرد آلتراسونیک به عنوان یک روش نوین برای تولید بخار در بسیاری از صنایع و برنامه‌ها گسترده است. برخی از کاربردهای این تکنولوژی عبارتند از:

  • افزایش رطوبت هوا: ماژول تولید بخار سرد آلتراسونیک در دستگاه‌های برطرف کننده خشکی هوا مانند بخاری‌های بخار، نمایشگرهای رطوبت، پرسرعت‌کننده هوا و سیستم‌های تهویه هوا استفاده می‌شود. با تبخیر بخار آب به صورت سرد، رطوبت در محیط افزایش می‌یابد.
  • جراحی و پزشکی: در برخی از فرآیندهای جراحی و پزشکی، ماژول تولید بخار سرد آلتراسونیک به عنوان یک روش برای تولید بخار آب استفاده می‌شود. این بخار می‌تواند برای ضدعفونی کردن و جراحی بازیابی سریع استفاده شود.
  • آرایشی و بهداشتی: در صنایع آرایشی و بهداشتی، این ماژول‌ها برای تولید بخار در دستگاه‌هایی مانند دستگاه‌های پاک کننده پوست و آبگرمکن صورت استفاده می‌شوند. بخار تولید شده تماس مستقیم با پوست را فراهم می‌کند و می‌تواند در تمیز کردن و آرایش پوست موثر باشد.

 

ماژول تولید بخار سرد آلتراسونیک به دلیل مزایایی مانند انرژی کمتر موردنیاز، سرعت بالا، کنترل دقیق بخار و عدم نیاز به بخار آب گرم، در بسیاری از صنایع و برنامه‌ها کاربرد دارد.

روش کار ماژول بخور سرد

سلول پیزو الکترونیک فراصوت قابلیت تولید امواج در محدوده 1.7 تا 2.4 مگاهرتز را دارد. امواج فراصوتی با فرکانس بالاتر از 20 کیلوهرتز هستند و به عنوان التراسونیک شناخته می‌شوند. در ماژول بخار سرد، امواج فراصوتی با فرکانس 1.7 تا 2.4 مگاهرتز برای شکستن ذرات آب به کار می‌روند و بخار سرد تولید می‌شود. با توجه به اینکه مدار راه انداز داخل خود ماژول قرار گرفته است. کافیست یک منبع تغذیه به ورودی آن متصل کرده و ماژول بخور سرد را داخل آب بندازید. هر ماژولی یک توان منحصر به فردی دارد. برای دستیابی به این توان، توان آداپتور مورد استفاده هم ملاک خواهد بود. بایستی از آداپتورهای مناسب با توان جریان دهی کافی استفاده کنید. به این ترتیب با غوطه ور کردن ماژول بخار سرد در یک ظرف آب، امواج فراصوت اقدام به شکست مولکول‌های آب روی سر سنسور کرده و شاهد تولید بخار سرد خواهید بود.

جریان دهی آداپتور و کارکرد صحیح ماژول بخار سرد

مشابه هر ماژول و قطعه الکترونیکی دیگری، ماژول بخار سرد هم به شدت به جریان وابسته است. از این رو بایستی آداپتور مناسب با توان کافی تهیه کنید. با توجه به اینکه ماژول بخار ساز دارای فیش آداپتوری است. راه اندازی بسیار ساده‌ای دارد. کافیست فیش آداپتور را به فیش مادگی ماژول بخار سرد متصل کرده و آنرا داخل آب قرار دهید. اگر از آداپتور با جریان دهی مناسب استفاده نکنید، حجم بخار تولیدی کم خواهد بود. اگر هم از آداپتور با ولتاژ مناسب استفاده نکنید، ماژول بخار ساز اصلا کار نمی‌کند. پس برای رفع عیب بایستی این دو حالت را در نظر بگیرد. اگر ماژول بخار ساز، بخار سرد تولید میکرد ولی حجم آن کم بود، بایستی از آداپتور با جریان دهی مناسب استفاده کنید. اگر ماژول بخار ساز، اصلا بخار تولید نمی‌کرد بایستی از آداپتور با ولتاژ مناسب استفاده کنید. عمدتا ماژول بخار ساز بدنه مشکی و بدنه نقره‌ای که در فروشگاه دانشجو کیت ارایه می‌شوند به ولتاژ 24 ولت نیاز دارند.

کاربردهای ماژول بخار سرد

ماژول بخار سرد با ال ای دی

ماژول‌های بخار سرد در بازار ایران بسیار پر طرفدار شده‌اند. تامین این ماژول‌های بخار ساز تقریبا از هر فروشگاهی ممکن شده است. ما در دانشجو کیت علاوه براینکه جنس مناسبی از این بخار ساز آلتراسونیک را تامین می‌کنیم. مدل‌های ال ای دی دار و بدون ال ای دی بخار سرد را هم تامین کرده‌ایم. تا بر اساس نیازمندی‌تان اقدام به خرید کالاها بکنید. علاوه بر اینکه حجم تولیدی بخار ساز را میتوانید انتخاب کنید، بلکه دارا بودن ال ای دی برای جذابتر شدن آب نما را هم میتوانید انتخاب کنید.

ماژول بخار سرد سنسور دار و ماژول بخار سرد بدون سنسور

ماژول بخار سرد که دارای سیم است و توسط آداپتور 24 ولت راه اندازی می‌شود. دارای دو مدل است. یک مدل معولی که فاقد سنسور است و مدل دیگری که دارای بدنه پلاستیکی و مشکی است. این مدل دارای سنسور قطع است. به این معنی که در اثر کاهش سطح آب و یا تمام شدن آب مخزن، برای حفاظت از ماژول بخار سرد، جریان را قطع می‌کند. بنابراین به هنگام خرید ماژول بخار سرد حتما این مورد را در نظر داشته باشید. ولتاژ و جریان مورد نیاز برای هر دو مدل بخار ساز سنسور دار و ماژول بخار سرد بدون سنسور، 24 ولت و 2 آمپر است.

آیا امکان راه اندازی چند ماژول بخار ساز با یک منبع تغذیه وجود دارد؟

پاسخ به این سوال، بله است. چنانچه بخواهید برای یک آبنما در داخل منزل و یا یک محیط گلخانه‌ای کوچک چندین بخار ساز را به صورت همزمان راه اندازی کنید. می‌توانید از یک منبع تغذیه برای کل ماژول‌ها استفاده کنید. در این حالت بایستی که منبع تغذیه با توان جریان دهی به ازای هر ماژول 1.5 تا 2 آمپر استفاده کنید. به این معنی که اگر 5 عدد ماژول بخار ساز را به صورت همزمان استفاده می‌کنید از آداپتور 24 ولت 10 آمپر استفاده کنید.

کاربردهای ماژول بخار سرد آداپتور در فروشگاه موجود میباشد .

منوی اصلی