4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد

4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد

طریقه استفاده دستگاه بخور سرد نیاز به آموزش دارد زیرا به کارگیری نادرست ار آن می تواند منجر به کاهش طول عمر دستگاه شود.

همچنین عدم نگهداری و تمیز کردن دستگاه می تواند باعث پراکنده شده میکروب ها در محیط شود و این ممکن است باعث بیماری تنفسی و آلرژیک شود.

اگر قصد خرید دستگاه بخور سرد را دارید مهم است ابتدا طریقه استفاده از بخور سرد را بدانید.

1.ریختن مواد خوشبو کننده در مخزن آب دستگاه بخور سرد

4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد

در گذشته از برگ اکالیپتوس برای خاصیت درمانی که داشت در دستگاه بخور گرم استفاده می‌کردیم. ولی امروزه نیازی به استفاده از برگ اکالیپتوس نیست.

بعضی از افراد به دنبال این هستند که هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد از اسانس و خوشبو کننده هوا در دستگاه خود استفاده کنند که هوای محیط خوشبو شود و به عنوان خوشبو کننده عمل کند.

اگر برگ اکالیپتوس یا هر اسانس و خوشبو کننده‌ای که از داروخانه یا از هر جای دیگری تهیه کردید را داخل مخزن دستگاه بریزید و به طور مستقیم با موتور دستگاه در ارتباط باشد مسلما باعث خراب شدن دستگاه می‌شود. مخصوصا اسانس‌هایی که روغنی هستند و این حالت روغنی آسیب شدیدی به دستگاه میزنند.

پس بهتر است از دستگاه بخوری استفاده کنید که مخزن و جایگاه مشخصی برای خوشبو کننده هوا داشته باشد که به راحتی بتوانید اسانس و خوشبو کننده را به دستگاه اضافه کنید.

در کل توصیه می‌شود از خوشبو کننده هوا حتی جایگاه مخصوص هم استفاده نکنید چون ممکن است باعث حساسیت و مشکلات تنفسی شود مخصوصا برای نوزادان کودکان.

اگر قصد استفاده از خوشبو کننده را دارید حتما از داروخانه و فروشگاه‌های معتبر اسانس را خریداری کنید و توجه کنید اسانس طبیعی باشد که آسیبی به شما وارد نکند.

2. استفاده بی‌وقفه از دستگاه بخور سرد

شاید در نظر اول به نظر بیاید که استفاده بی‌وقفه از دستگاه بخور سرد باعث آسیب به دستگاه شما شود ولی بیشتر از اینکه دستگاه شما مورد آسیب و خطر باشد، این شما هستید که در معرض خطر هستید. زیرا هنگام تنفس شما باید یک رطوبت نسبی را تجربه کنید و تنفس شما راحت‌تر باشد ولی زمانی‌که میزان رطوبت زیاد باشد تنفس شما برعکس عمل کرده و حتی ممکن است دچار عفونت‌های ریوی و آب آوردن ریه شوید.

از مشکلات دیگر چون شما عادت به تنفس در محیط مرطوب دارید در مکان‌هایی که این رطوبت مناسب وجود نداشته باشد مانند بیرون از منزل، احساس خشکی بیش از حد دارید و نمی‌توانید تنفس خوبی داشته باشید.

4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد

راهکار برای استفاده تمام وقت از دستگاه بخور سرد این هست که، دستگاهی را تهیه کنید، مانندبخور سرد صاعقه مدل 6630 (آبی) Saegha Humidifier 6630، که رطوبت هوا را به شما نشان دهد و به صورت اتوماتیک رطوبت را تنظیم کند و اگر اتاق شما به حد معینی از رطوبت رسیده است میزان عملکرد خود را کاهش دهد.

و یا اینکه از یک دستگاه رطوبت‌سنج و دماسنج محیط استفاده کنید تا زمانی‌که میزان رطوبت اتاق بالا رفت شما متوجه شده و عملکرد دستگاه را کاهش دهید.

3. تمیز نکردن یا دیر تمیز کردن دستگاه بخور سرد

ت4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد
تمیز نکردن یا دیر تمیز کردن دستگاه دو جنبه دارد:

 • آسیب رسیدن به خود دستگاه
 • آسیب رسیدن به افرادی که از دستگاه استفاده می‌کنند

طی استفاده از دستگاه بخور سرد مقداری املاح و رسوبات همراه آب وجود دارد که بهتر است دستگاه را هر چند وقت یکبار تمیز کنیم تا اگر آلودگی و املاحی داخل آب بوده و به داخل دستگاه انتقال پیدا کرده از دستگاه جدا شود. برای تمیز کردن دستگاه نیازی به مواد شوینده، سرکه و یا جرم گیر خاصی نیست و با آب و فرچه مخصوص یا مسواک تمیز آن را بشویید کافی است.

در جنبه دوم گفته شد آسیب به خود افراد میرسد. زمانی که آب در محیطی جمع شود بعد از مدتی ایجاد آلودگی کرده و میکروب‌ها و باکتری‌ها در آن محیط به راحتی رشد می‌کنند.
چون آب حرارت نمی‌بیند و به ذرات ریز و پودری تبدیل می‌شود ممکن است میکروب‌ها با این ذرات در هوا پخش شوند و ما هوا را تنفس کنیم خیلی راحت این میکروب‌ها وارد اعماق ناحیه تنفسی ما شده و عفونت‌های ریوی برای ما ایجاد کنند.
پس بهتر است که هر چند وقت یکبار دستگاه را تمیز کرده تا نه دستگاه خراب شود و نه آلودگی را به خود و اطرافیان وارد کنیم.

4. روش‌های اشتباه برای پر کردن مخزن دستگاه

یکی از اشتباهات رایجی که هنگام پر کردن مخزن دستگاه بخور استفاده می‌شود این است که از ناحیه‌ای که بخار خارج می‌شود، آب ریخته شود و این عمل باعث شده آب مستقیما وارد موتور دستگاه شده و بسوزد.

پر کردن دستگاه بستگی به نوع مخزن دارد یا مخزنی هست که از پایین دستگاه یا از بالای دستگاه پر می‌شود.

اگر مخزن از پایین دستگاه پر می‌شود که باید دریچه باز شود و مخزن با آب پر و در پوش مخزن بسته شود و روی دستگاه قرار بگیرد و اگر از نوعی هست که از بالا باید پر شود باید دقت کنید که آب فقط از جایی که بخار آب خارج میشود، وارد دستگاه نشود.

لازم به ذکر است که بهتر است از آب جوشیده سرد استفاده کنیم تا دستگاه کمتر آسیب ببیند.

نکته‌‌ای که خیلی باید به آن دقت شود این است که درست است که دستگاه تماما با آب کار میکند ولی اصلا ضد آب نیست و اگر آبی که در مخزن ریخته می‌شود وارد موتور یا برد دستگاه شود ممکن است دستگاه بسوزد.
پس زمانیکه که می‌خواهیم مخزن را پر کنیم بهتر است از فروشنده کمک بگیریم تا ما را راهنمایی کند یا دفترچه راهنمای دستگاه را کامل مطالعه کنیم.

طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد

ممکن است ابتدا فکر کنید استفاده از دستگاه بخور سرد نکته خاصی ندارد، اما تنها یک اشتباه کافی است تا دستگاه بخورتان برای همیشه از کار بیافتد.

به همین دلیل در ادامه طرز استفاده از دستگاه بخور سرد را در مراحل جداگانه توضیح می دهیم تا به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید.

 • آشنایی با دستگاه

4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد

اول از همه دفترچه دستگاه بخور خود را به دقت مطالعه کرده و با کارکرد دقیق دستگاه بخور خود آشنا شوید.

همه بخورها یک روند کارکردی یکسان دارند، اما ممکن است بعضی از دستگاه ها ویژگی های دیگر هم داشته باشند که در این صورت در دفترچه راهنمای دستگاه بخور ذکر می شود.

 • شستشوی دستگاه بخور

قبل از استفاده از دستگاه بخور، لازم است مخزن دستگاه برای جلوگیری از شیوع باکتری و قارچ در هوا و افزایش طول عمر دستگاه شسته شود.

 • پر کردن مخزن آب دستگاه بخور

بعد از شست و شوی دستگاه بخور حالا باید مخزن آب دستگاه را پر کنید. معمولا در انتهای دستگاه یک درپوش پلاستیکی وجود دارد که باید در پوش باز شود و از آن قسمت مخزن پر شود.

برای پر کردن مخزن دستگاه بخور می توانید از آب شیر، آب مقطر و یا جوشیده استفاده کنید، ولی آب مقطر (آب تصفیه شده) برای افزایش عمر دستگاه بهتر است، زیرا هیچ گونه املاح و افزودنی در آن وجود ندارد.

 

نکات مهم هنگام پر کردن مخزن

 • در هنگام پر نمودن مخزن، بر مخزن تسلط داشته باشید تا مخزن از دستتان لیز نخورد و آسیب نبیند.
 • بعد از پر کردن مخزن، از بسته بودن درب مخزن مطمئن شوید.
 • در هنگام بستن درب مخزن دقت کنید که به اصطلاح دنده روی دنده نیافتد و توجه داشته باشید که درب مخزن کاملا بسته شود.
 • ریختن هر نوع اسانس به داخل آب دستگاه ممنوع است و باعث آسیب دیدگی دستگاه می شود.
 • استفاده از آب گرم باعث افزایش رسوب دستگاه می شود.
 • انتخاب مکانی مناسب برای دستگاه بخور

 • دستگاه بخور را در قسمتی از خانه یا محل کار خود قرار دهید که حداقل 20 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد.
 • همچنین باید بر روی یک سطح بلند قرار دهید. یک سطح بلند را انتخاب کنید طوری که خروجی دستگاه بخور به خوبی در هوا پخش شود.
 • دستگاه بخور را در آشپزخانه و در مجاورت شومینه یا وسایل و منابع گرما مانند اجاق گاز، رادیاتور و یا بخاری قرار ندهید.
  4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد
 • روشن کردن و تنظیم دستگاه بخور

حتما دقت کنید که دستگاه های بخور از برق شهری با ولتاژ 220 ولت تغذیه می کنند و حتما پیش از استفاده از انطباق ولتاژ برق خانگی با دستگاه خود مطمئن شوید. دستگاه بخور خود را به برق وصل کنید و کلید روشن کردن آن را بزنید.

بعد از روشن کردن دستگاه بخور، تنظیمات دلخواه خود را انجام دهید. اگر نمی دانید چگونه باید دستگاه بخور خود را تنظیم کنید، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

برخی از دستگاه های بخور قابلیت افزودن روغن های معطر را دارند، در صورت تمایل می توانید اضافه نمایید. در غیر اینصورت اکیدا از افزودن روغن های گیاهی به دستگاه بخور، چه دستگاه بخور سرد و چه دستگاه بخور گرم به شدت پرهیز کنید.

4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد

4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد4 اشتباه خطرناک به هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد

 

 

منوی اصلی