عوارض استفاده از حشره کش ها و آفت کش های شیمیایی

عوارض استفاده از حشره کش ها و آفت کش های شیمیایی

حشره کش ها فواید قابل توجهی برای کشاورزان و مصرف کنندگان، به دلیل کنترل آفات و جلوگیری از بیماری و همچنین افزایش عملکرد محصول و کاهش هزینه ها فراهم می کنند; با این حال این مواد شیمیایی قوی، سلامتی ما را در خطر بزرگی قرار می دهند و شما مجبور نیستید در یک مزرعه کار کنید و یا یک رژیم غذایی میوه و سبزی برای جذب مواد سمی در حشره کش ها داشته باشید. در این بخش 8 مورد از اثرات جانبی احتمالی آفت کش ها یا حشره کش ها وجود دارد که توصیه میکنیم با دقت کامل و کافی آنها را مطالعه کنید.

ایجاد سرطان با استفاده از حشره کش ها:

برای چند دهه, نگرانی های زیادی در مورد حشره کش ها و سرطان زایی آنها وجود داشته است. شواهد زیادی وجود دارد که ادعا می کنند آفت کش ها باعث سرطان در سیستم های مختلف بدن می شوند, اما عوامل دیگری مانند سن, سابقه فامیلی سرطان, رژیم غذایی و سبک زندگی نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

در تلاشی برای نظارت بر اثرات بهداشتی و درک بهتر خطرات ناشی از حشره کش ها, آژانس حفاظت از محیط زیست حشره کش ها را برای ایجاد پتانسیل سرطان زایی براساس توان و پتانسیل قرارگیری انسان بررسی می کند.

عوارض اندوکرین (غدد درون ریز):

اثر بالقوه دیگر آفت کش ها, مشکلات اندوکرین است که به طور خاص هورمون های مردانه را مسدود می کند، که ممکن است بر تولید مثل انسان ها تاثیر بگذارد. حشره کش های کشاورزی با مسدود کردن تستوسترون و سایر آندروژن ها, که برای سیستم های تناسلی مردهای سالم ضروری هستند, ارتباط دارند.

اکثر خراب کننده های اندوکرین، قارچ کش هایی هستند که به محصولات میوه ای و سبزیجات زده می شوند و ممکن است که در غذاها باقی بمانند.

نازایی و عقیمی:

حشره کش ها با ناباروری در مردان و زنان مرتبط هستند. مواجهه با حشره کش ها و حلال ها می تواند باعث سطوح پایین اسپرم و افزایش میزان نازایی در مردانی باشد که در مزارع کار می کنند و به طور منظم در معرض آفت کش ها و حشره کش ها قرار می گیرند.

میزان اسپرم در سراسر دنیا رو به کاهش است و ممکن است نتیجه خوردن غذاهایی باشد که دارای بقایای حشره کش است و همچنین افزایش استفاده از اسپری های حشره کش نیز یکی از این موارد است.

آسیب مغزی با استفاده از حشره کش ها:

حشره کش ها نیز با آسیب مغزی در افرادی که از این مواد شیمیایی به صورت منظم استفاده می کنند, ارتباط داشته اند. باغبان ها و کشاورزان در معرض خطر برای رشد آسیب های طولانی مدت مغز و رنج ناشی از مشکلات مغزی، مانند :اختلال شناختی خفیف (mcd) هستند, که بر تواناییشان برای روان صحبت کردن و تشخیص کلمات, رنگ ها و یا اعداد تاثیر می گذارد. همچنین ممکن است منجر به آسیب مغزی و مشکلات رشدی در کودکان شوند.

نقص های زایمان:

نقص های زایمان ناشی از مواجهه با حشره کش ها است، این یکی دیگر از نگرانی های رو به رشد برای مادران, بزرگسالان و کودکان است. ارتباط بین آفت کش ها و نقص های زایمانی به استفاده از اسپری های خانگی که حشرات باغ, مورچه ها, پشه و کک را می کشد، بستگی دارد.

این مواد شیمیایی قوی برای حمله به سیستم عصبی حشرات و کشتن آن ها به کار می روند, اما ممکن است خطر بزرگ تری برای سلامت کودک متولد نشده شما نیز ایجاد کنند و خطر لب شکری, نقص های لوله عصبی, نقص های قلبی و نقص های اندام را افزایش دهند. از مواجهه با آفت کش ها و حشره کش ها باید در تمام دوران بارداری اجتناب شود.

اختلالات تنفسی با استفاده از حشره کش ها:

یکی دیگر از عوارض جانبی مواجهه با حشره کش ها , اختلالات تنفسی شامل خس خس سینه, برونشیت مزمن, آسم و مشکلات ریوی است. تماس منظم با آفت کش ها باعث افزایش خطر برای ایجاد مشکلات تنفسی می شود, اما با حفاظت تنفسی مناسب و اقدامات پیشگیرانه روزانه کاهش می یابد.

نقص اندام:

حشره کش ها ممکن است باعث افزایش مشکلات اندامی در سراسر جهان باشند. برای مثال, در هند تعداد زیادی از مرگ و میرها ناشی از بیماری مزمن کلیوی یا نفریت روده ای طی هفت سال گذشته بوده است. بیشتر قربانیان کشاورزی می کردند و دائماً در معرض سطوح بالای حشره کش ها قرار داشتند و با باقیمانده آن ها را همراه با غذا وارد بدنشان می کردند.

مشخص نیست که آیا بیماری کلیوی با خوردن غذاهایی که دارای بقایای حشره کش یا ناشی از مواجهه باآنها است, بدتر می شود یا خیر, اما کلیه ها باید این سموم را از بدن دفع کنند و می توانند یکی از اندام ها را در آستانه نارسایی قرار دهند.

تحریک پوست با استفاده از حشره کش ها:

تحریک پوست، یک عارضه جانبی دیگر از حشره کش ها است، زیرا پوست به احتمال زیاد در تماس با این مواد شیمیایی مضر قرار می گیرد.

از آنجا که حشره کش ها را می توان از طریق پوست و جریان خون جذب کرد، ممکن است که به راحتی منجر به سمیت پوستی، خارش پوست و عفونت های پوستی نظیر عفونت قارچی شود. اگر سم بیش از حد از طریق پوست جذب شود، می تواند باعث واکنش های شدید سمی و مشکلات سلامتی داخلی بدن شود.

خطرات قرص حشره کش برای سلامتی:

قرص های حشره کش در دستگاه های برقی مخصوصی قرار می گیرد و در بسیاری از خانه ها و رستوران ها استفاده می ‏شود که برخلاف باور عموم استفاده از آنها خطرناکند و عوارضی را به دنبال دارند:

قرص های حشره کش یکی از موارد استعمال ناصحیح و خطرناک حشره کش ها است. این قرص ها دارای ماده ای هستند که سیستم اعصاب حشرات را مختل می کنند و باعث مرگ حشرات می شوند.قرص های حشره کش، همان گونه که روی اعصاب حشرات اثر گذار است روی اعصاب پاراسمپاتیک انسان نیز اثر می گذارد.

از قرص های حشره کش پودر یا بخاراتی ساطع می شود که پس از راه یابی به سینه باعث خس خس سینه، تنگی نفس، سرفه شدید یا حمله آسم می شود.

پرتوهای ماورای بنفش ساطع شده از این وسایل، دارای مواد گندزدا می باشند که روی بافت های بدن انسان تاثیر می گذارد و باعث ایجاد بیماری های پوستی یا انواع سرطان ها می شود.

منوی اصلی